zabawy sensoryczne w basenie kulkowym

Rozwój sensoryczny w basenie kulkowym

Czy wiesz, że kolorowe kulki do basenu to nie tylko akcesoria do zabawy, ale również wyjątkowe, wielofunkcyjne narzędzie w rękach terapeuty? Plastikowe piłeczki, służące do wypełnienia suchego basenu, w wyraźny sposób pobudzają i wspierają rozwój malucha na kilku różnych płaszczyznach. Czy zabawa w suchym basenie może więc również wpłynąć na poprawę rozwoju sensorycznego dziecka? Podpowiadamy!

Czym jest rozwój i integracja sensoryczna?

Bezpośrednio po przyjściu na świat do naszego mózgu zaczynają docierać najróżniejsze bodźce, zarówno wzrokowe, jak i słuchowe oraz czuciowe. Wraz z upływem czasu nasz organizm zaczyna nie tylko nieświadomie je odbierać, ale zauważać, łączyć w całość i rozumieć. To właśnie nazywane jest integracją sensoryczną, która powinna płynnie postępować wraz z rozwojem dziecka. Zdarza się jednak, że maluch nie ma odpowiedniej zdolności do przyjmowania i rozumienia odbieranych bodźców. Może się to wiązać z różnego rodzaju niedogodnościami w jego codziennym życiu. Nieprawidłowości integracji sensorycznej mogą skutkować m.in. dużą wybrednością w dobieraniu smaków i konsystencji pokarmów, jak również materiałów i kolorów ubrań. Maluchy z nieprawidłową integracją sensoryczną bywają nadwrażliwe na bodźce lub przeciwnie – potrzebują ich w nadmiarze.

W przypadku zaburzeń integracji sensorycznej zaleca się podjęcie terapii SI, która ma za zadanie pobudzić układ nerwowy oraz mózg malucha do prawidłowego przyjmowania, reagowania i rozumienia bodźców. Oczywiście zarówno zalecenie podjęcia terapii, jak i sama diagnoza dotycząca nieprawidłowości w integracji sensorycznej powinna zostać wydana przez lekarza lub certyfikowanego specjalistę.

Basen kulkowy a integracja sensoryczna

Suchy basen z kolorowymi kulkami to doskonały sposób na pobudzenie zmysłów dziecka, a co za tym idzie – również wsparcie jego rozwoju sensorycznego. Warto pamiętać, że maluchy, które potrzebują fachowego wsparcia i terapii SI, powinny ćwiczyć w kulkowym basenie pod opieką specjalisty, jednak te, których prawidłowo rozwijające się zmysły chcemy jedynie pobudzić i wesprzeć, mogą po prostu korzystać i bawić się w basenie we własnym domu, przedszkolu czy sali zabaw.

W jaki sposób basen z kulkami może wpłynąć korzystnie na rozwój sensoryczny dziecka? Maluch bawiący się w suchym basenie zostaje niejako zanurzony w różnego rodzaju bodźcach. Kolorowe, kontrastowe kulki intensywnie stymulują wzrok dziecka, co więcej – czuje ono ich kształt, stopień twardości oraz gładką powierzchnię na skórze. Kiedy maluch rusza się w basenie lub przesuwa dłonią po znajdujących się w nim kulkach, wywołuje charakterystyczny dźwięk, czyli kolejny z bodźców docierających do jego mózgu w trakcie zwykłej, prostej czynności. W ten sposób, ciesząc się kolorowymi kulkami i zabawą z rodzicami czy rówieśnikami, dziecko w intensywny sposób pobudza wiele swoich zmysłów jednocześnie, stymulując je i podświadomie ucząc przyjmowania i reagowania na bodźce.

Zabawy w basenie kulkowym a rozwój dziecka

Sama w sobie zabawa w basenie kulkowym, pływanie w kolorowych kulkach, chodzenie, bieganie, przesuwanie piłeczek pozwalają na pobudzenie zmysłów malucha, jak również wsparcie jego rozwoju. Aby dodatkowo podkręcić te pożądane procesy, a jednocześnie zagwarantować swojemu dziecku jeszcze większą frajdę z suchego basenu, warto wymyślić dla niego kilka ciekawych aktywności, które będzie mogło wykonywać samodzielnie lub w większej grupie. Zabawy w kulkowym basenie mogą pomóc maluchowi w rozwoju sensorycznym, ale nie tylko. Różnego rodzaju gry i aktywności wśród kolorowych kulek mają także korzystny wpływ na:

  • rozwój umiejętności manualnych,
  • poprawę sprawności i zręczności,
  • wsparcie rozwoju koordynacji wzrokowo-ruchowej,
  • naukę oceny odległości,
  • naukę pracy w grupie i współzawodnictwa,
  • rozładowanie napięcia,
  • naukę rozpoznawania i nazywania kolorów.

Pomysły na aktywności w kulkowym basenie

Jakie zabawy w suchym basenie będą ciekawe i rozwojowe dla dzieci? Możliwości jest naprawdę wiele! Wystarczy kilka prostych pomysłów, aby zapewnić maluchom frajdę na długo. Przykładem prostej gry, która pozwala na naukę współzawodnictwa, uczy rozpoznawania kolorów, spostrzegawczości i sprawności, są wyścigi w sortowaniu lub kolekcjonowaniu kulek. Można bawić się samemu, zorganizować wyścig jeden na jednego dziecka z rodzicem lub urządzić zawody w większej grupie, podzielonej na drużyny. Należy wybrać jeden kolor kulek, który ma zostać usunięty z basenu, ustawić uczestników na stanowiskach i włączyć stoper. Drużyna, która zbierze więcej kulek danego koloru – wygrywa.

Inną prostą zabawą w basenie może być szukanie w nim ukrytych, innych niż kulki elementów. Rodzic musi najpierw schować kilka mniejszych, miękkich zabawek, piłeczek czy woreczków korekcyjnych wśród plastikowych piłek, aby następnie maluchy mogły rozpocząć ich poszukiwania. Zabawa ta pozwala rozwinąć zmysł obserwacji, a co więcej kontrastujące z gładkimi, twardszymi kulkami miękkie, małe zabawki stymulują zmysły jej uczestników.

Plastikowe kulki do suchego basenu mogą posłużyć do zabawy również poza nim. Najprostszą aktywnością, wspierającą rozwój, kondycję i zręczność dziecka, jest rzucanie piłeczką, turlanie nią czy przeprowadzanie przez zbudowany tor przeszkód. Piłki mogą posłużyć również jako element domowej ścieżki sensorycznej, stymulującej zmysły dziecka. Na tego rodzaju ścieżkę mogą składać się miękkie poduszki, maty piankowe, drabinki, woreczki korekcyjne, kulki, drewniane klocki, a także fasola, ryż, piasek, bodźce dźwiękowe i zapachowe.

Kolorowe kulki do basenu mogą zostać użyte także w zabawach edukacyjnych. Możemy na przykład wybierać po kolei różne kolory piłeczek i wymieniać wraz z maluchem rzeczy, zabawki czy produkty spożywcze o tej samej barwie. Jeśli mamy do dyspozycji kulki z literkami, możemy zorganizować analogiczną zabawę w znajdowanie słów zaczynających się od tej samej litery.