Pomysły na zabawy w basenie kulkowym

Zabawa z rodzicami, z rodzeństwem czy z rówieśnikami, wsparcie rozwoju umiejętności motorycznych, nauka współpracy, poprawa integracji sensorycznej – to tylko niektóre z wielu możliwości, jakie daje dzieciom wypełniony kolorowymi piłeczkami suchy basen. Aby mógł on w pełni spełniać swoje funkcje, a co więcej – był dla maluchów jeszcze bardziej atrakcyjny, warto pomyśleć nad zorganizowaniem ciekawych zabaw w suchym basenie dla dzieci. Poniżej przedstawiamy kilka naszych pomysłów!

Suchy basen z kulkami – zabawa i bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że kolorowe kulki do basenu dają wiele możliwości naszym maluchom, pod warunkiem że spełniają one najważniejsze wymogi jakości. Piłeczki wybierane do suchego basenu dla dzieci powinny być wykonane z wysokogatunkowych, nietoksycznych materiałów, mieć certyfikaty potwierdzające ich najistotniejsze walory, a także spełniać odgórne normy EN-PN. Piłeczki powinny być także bezwonne i hipoalergiczne, a ich wielkość oraz liczba muszą być odpowiednio dopasowane do wieku i możliwości dziecka, jak również wymiarów zbiornika, który będą wypełniać. Tylko wtedy kolorowe piłeczki – i sam suchy basen – będą odpowiednio spełniać swoje funkcje, stanowiąc nie tylko atrakcyjne, ale i w pełni bezpieczne miejsce zabawy dla dzieci.

Suchy basen z kulkami – zabawy

Basen kulkowy daje maluchom wiele możliwości na fantastyczną zabawę. Dzieci mogą bawić się w nim zarówno samodzielnie, jak i z rodzicami czy w większej grupie kolegów i koleżanek. Warto mieć na uwadze fakt, że aktywności w basenie to nie tylko zwykła zabawa, ale także czynności, które mogą wesprzeć rozwój dziecka na wielu płaszczyznach. Biorąc to pod uwagę, można podzielić je na kilka podstawowych kategorii, takich jak:

 • zabawy edukacyjne,
 • zabawy ruchowe,
 • zabawy integracyjne,
 • zabawy sensoryczne.

Warto wykorzystać pomysły z każdej kategorii, aby zapewnić maluchom zróżnicowaną rozrywkę, jak również kompleksowo wesprzeć ich rozwój poprzez zabawę.

Basen kulkowy – zabawy edukacyjne

Za pomocą kulek w suchym basenie dzieci mogą w prosty sposób nauczyć się liczyć, a także poznać nazwy kolorów, zarówno w języku ojczystym, jak i obcym. Możemy zorganizować prostą grę w sortowanie piłeczek kolorami. Niektórzy producenci oferują kulki do suchego basenu z wytłaczanymi lub namalowanymi na nich literkami. Za ich pomocą możemy łatwo i przyjemnie nauczyć dzieci alfabetu, jak również wykonać pierwszy krok do nauki czytania. Zarówno z kolorowymi piłeczkami, jak i z kulkami w literki możemy także zorganizować zabawę w skojarzenia. Wystarczy po kolei wyciągać z basenu kulkę o konkretnym kolorze czy też oznaczoną daną literą i pytać malucha o przedmioty w tej samej barwie albo imiona, czy nazwy zwierząt zaczynające się na tę samą literkę.

Zabawy ruchowe w suchym basenie

Jakie zabawy wspierające umiejętności ruchowe i motoryczne możemy wykonywać w suchym basenie? Warto zacząć od rzeczy najbardziej oczywistych i najprostszych, takich jak rzucanie jedną, dwiema lub kilkoma piłeczkami. Ciekawą i niezwykle rozwijającą zabawą może być tak zwana kulkowa sztafeta, organizowana poza basenem, jednak z użyciem piłeczek. Gra nie tylko rozwija kondycję i zdolności ruchowe malucha, ale także uczy go zdrowego i uczciwego współzawodnictwa. Starsze maluchy także mogą poprawić swoją kondycję i koordynację, wykonując proste ćwiczenia i wykorzystując w nich kolorowe kulki do basenu. Może to być na przykład ćwiczenie polegające na przekładaniu piłeczki z nóg do rąk: należy położyć się na plecach, kulkę z basenu umieścić między stopami, a następnie powoli unosząc je i wykonując skłon, złapać ją w dłonie.

Integracyjne zabawy z kolorowymi piłeczkami

Suchy basen z kulkami to atrakcja, którą nierzadko można spotkać w przedszkolach lub zerówkach, ale także w salach zabaw, gdzie organizowane są urodziny i inne przyjęcia dla maluchów. W takich miejscach spotykają się grupy dzieci, które nie zawsze się znają. I tu właśnie z pomocą przychodzą integracyjne zabawy w suchym basenie lub gry z udziałem kolorowych kulek. Jakie? Możliwości jest naprawdę wiele. Wystarczy dać dzieciom zadanie polegające na przeniesieniu kulek z jednej części basenu na drugą czy wyjęcie z niego wyłącznie wybranego koloru piłek w jak najszybszym czasie. Tego rodzaju aktywności pozwolą na rozwijanie umiejętności pracy w grupie, a także pomogą maluchom zaufać sobie nawzajem i lepiej się poznać.

Za pomocą kolorowych kulek możemy zorganizować również nieco mniej aktywną zabawę, służącą przede wszystkim dowiedzeniu się czegoś więcej o sobie wzajemnie. Dzieci siadają w kółku, a opiekun lub rodzic wyznacza kulkę zwierzeń. Następnie rzuca ją pierwszemu z dzieci, które teraz musi opowiedzieć innym coś ciekawego o sobie. Następnie piłka jest przekazywana kolejnemu i następnemu uczestnikowi zabawy.

Sensoryczne zabawy z kulkami do basenu

Suchy basen z kulkami to doskonałe miejsce do dodatkowego wsparcia rozwoju integracji sensorycznej dziecka. Tak naprawdę zdecydowana większość wymienionych już powyżej aktywności służy pobudzaniu zmysłów malucha, w związku z czym również przyczynia się do wsparcia właściwej sensoryki. Jakie jeszcze zabawy mogą temu służyć? Możemy zorganizować dla dzieci tak zwaną ścieżkę sensoryczną z użyciem różnokolorowych piłeczek z basenu. Wystarczy ułożyć lub rozsypać na wybranym fragmencie przedmioty, zabawki, a nawet produkty spożywcze o różnej wielkości i teksturze. Na ścieżkę sensoryczną mogą składać się takie elementy jak:

 • miękkie poduszki;
 • koce;
 • maty piankowe;
 • drabinki;
 • elementy drewniane;
 • miękkie elementy z pluszu lub futerka;
 • twardsze elementy, na przykład plastikowe piłeczki;
 • drobne elementy, piórka, fasola, ryż, piasek;
 • olejki zapachowe, źródła dźwięków.

Ścieżka złożona z różnych elementów pozwoli na wyładowanie energii, rozładowanie napięcia i zrelaksowanie się, co więcej – wesprze również rozwój wszystkich zmysłów, umiejętności motorycznych oraz równowagi malucha. Pomoże ona także dziecku lepiej zrozumieć różnice między przedmiotami odmiennych wielkości czy wykonanych z materiałów o różnej twardości.