2022-03-255 Minuty

Jak stworzyć domowy basen z kulkami dla dziecka?

Jeszcze do niedawna na polskim rynku nie moglibyśmy znaleźć tak szerokiego wyboru różnorodnych, kolorowych zabawek. Producenci różnego rodzaju rozrywek dla dzieci prześcigają się w coraz to nowszych rozwiązaniach, aby przekonać swoich klientów do zakupienia niekoniecznie bezpiecznych wytworów. Wybierając suchy basen z kulkami warto sprawdzić najpierw czy jest on dostatecznie zabezpieczony, aby pociechom nie stała się krzywda.

Wypełnienie suchego basenu

Najważniejszym elementem suchych basenów są kulki, służące do ich wypełniania. Wymagają one konkretnego atestu, który zaświadczy, że piłeczki dopuszczone są do kontaktu z dziećmi. Potrzeba posiadania konkretnego dokumentu wynika z tego, że produkty go nieposiadające nie mają sprawdzonego składu chemicznego. Istnieje więc ryzyko, że dziecko może ulec zatruciu. Brak atestu jest bardzo częstym problemem, występującym przede wszystkim w przypadku tańszych zabawek, często importowanych z Chin.

Niektóre elementy nie są bezpieczne

Miękkie, plastikowe i puste w środku elementy bez atestu mogą być niezwykle łatwe do zgniecenia, rozerwania lub nawet przegryzienia. Małe dziecko podczas zabawy może bez problemu uszkodzić kulki ściskając w rączce bądź biorąc je do buzi. Piłeczki bez atestu nie dają wtedy pełnej gwarancji bezpieczeństwa. Kupujący nie może mieć pewności, że wypełnienie basenu nie posiada szkodliwych, utleniających się substancji i czy nie wywoła ono reakcji alergicznej. Nie należy zatem wyposażać się w produkty nieprzebadane, gdyż korzystanie z nich może stanowić niekiedy poważne zagrożenie.

Jak rozpoznać wysokiej jakości kulki?

Dobrej jakości, atestowane kulki do suchych basenów tak jak ich tańsze odpowiedniki, charakteryzują się tym, że mogą być łatwo zgniatane. Zaletą tych pierwszych jest jednak to, że szybko odzyskują one oryginalny kształt. Aby zapewnić najlepszą jakość, każdy element powinien być sprawdzany już na etapie produkcji, by trafić do klientów w idealnym kształcie i kolorze. Nie istnieje niestety sposób na zidentyfikowanie kulek na pierwszy rzut oka. Zwykle jednak tańsze piłeczki są nieco mniejsze od tych atestowanych. Czołowi Polscy producenci wytwarzają zwykle elementy o średnicy 7 cm.

Gąbka lub pianka do wypełnienia ścian

Aby mieć pewność, że suchy basen jest w pełni bezpieczny, powinien on być zrobiony z wytrzymałego i miękkiego materiału, który w żaden sposób nie zagrozi Twojemu dziecku. Doskonałym tworzywem do tego celu jest pianka tapicerska. Tak jak w przypadku kulek, ona również powinna podlegać szczegółowej weryfikacji. Słabej jakości pianka już po roku może zacząć stwarzać problemy, zaczynając się kruszyć i rozpadać. Niestety, wraz z jakością gąbki zwiększa się też jej cena. Warto jednak zainwestować nieco więcej, by zapewnić dziecku bezpieczną i trwałą zabawkę na kilka lat.

Wystarczająca grubość i miękkość dna

Ważne jest także wykonanie samego dna basenu. Odpowiednia grubość podłogi pozwoli zachować wytrzymałość i miękkość całego zestawu. Większość dostępnych na rynku produktów posiada dno z gąbki o grubości około 2 cm. Czasem może to jednak nie być wystarczające. Dzieci rosną, a wraz z wiekiem zwiększa się również ich waga. Aby chciały spędzać czas w suchym basenie nawet po kilku latach, nie tylko kulki powinny być trwałe i trudne do zniszczenia. Odpowiednią miękkość i trwałość dna zapewnić może pianka o grubości powyżej 3 cm.

Wygodne i dobrze umieszczone uchwyty

Niemal każda zabawka w pokoju dziecięcym znajduje swoje miejsce na maksymalnie kilka godzin. Poszczególnym elementom często zdarza się “dryfować”, przez co trafiają one w różne kąty. Nie inaczej jest w przypadku suchych basenów. Ich lekka konstrukcja umożliwia łatwe przesuwanie, nawet gdy są one wypełnione po brzegi kulkami. Warto zatem wyposażyć swój egzemplarz w wygodne uchwyty, dzięki którym łatwiej będzie umieścić go z powrotem w wyznaczonym miejscu.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Przed kupnem basenu z kulkami zawsze sprawdź materiały, z których został wykonany. Jeżeli nie posiadają one odpowiednich atestów, proponujemy jednak szukać dalej. Każdy producent powinien być gotowy do okazania ich, aby upewnić swoich klientów o najwyższej jakości wytworu. Pamiętaj, że bezpieczeństwo Twojego dziecka powinno zawsze być na pierwszym miejscu.