Gdzie sprawdzą się kulki do basenu?

Kulkowy basen to zabawka dla dzieci doskonale znana nie od dziś. Przez wiele lat jego popularność nie zmalała, a co więcej na rynku pojawiły się nowej jakości piłeczki do basenów, jak również różnego rodzaju zbiorniki i małe baseniki przeznaczone dla najmłodszych. Gdzie dziś znajdziemy suche baseny i jakie zastosowanie mogą mieć kolorowe piłeczki plastikowe? Podpowiadamy!

Kulki do basenu – co warto wiedzieć?

Produkowane dziś kulki do suchego basenu to w dużej mierze produkty wysokiej jakości, spełniające wszystkie najważniejsze normy PN-EN, posiadające certyfikaty i atesty bezpieczeństwa. Do wypełnienia basenu należy więc wybierać piłeczki pochodzące od sprawdzonych i zaufanych producentów, którzy mogą pochwalić się certyfikowanym asortymentem. Takie piłki odznaczają się wysoką wytrzymałością i bezpieczeństwem. Są odporne na eksploatację, ścieranie i pękanie. Są nietoksyczne, bezwonne i hipoalergiczne.

Kulki są sprzedawane w gotowych pakietach, jak i kompletowane na specjalne zamówienia. Dzięki temu można zakupić m.in.:

  • kulki do basenu – 200 sztuk,
  • kulki do basenu – 300 sztuk,
  • kulki do basenu – 500 sztuk,
  • kulki do basenu – 1000 sztuk,
  • ale także inną, dowolną liczbę, jak i kolory piłeczek.

Rodzi to wiele możliwości wykorzystania kulek nie tylko przez przedsiębiorstwa i placówki, ale także osoby prywatne. To z kolei sprawia, że kulkowy basen może dziś powstać niemal wszędzie, a z jego walorów mogą korzystać maluchy w niemal dowolnym miejscu!

Kulki do basenu – zastosowanie

W jakich miejscach sprawdzą się plastikowe piłeczki do suchego basenu? Gdzie znajdziemy tego typu atrakcje? Przede wszystkim w różnego rodzaju salach zabaw i parkach dla dzieci. Mogą to być samodzielne obiekty, jak również części i wydzielone strefy większych parków rozrywki. Takie sale zabaw czy pokoje rozrywki dla maluchów znajdziemy również m.in. w dużych sklepach czy galeriach handlowych. Tam maluchy mogą zająć się zabawą, podczas gdy rodzice będą robić zakupy. Bardzo popularne są też duże baseny kulkowe w rozległych parkach i salach zabaw ze zjeżdżalniami oraz trampolinami. Piłeczki pełnią tam dodatkową funkcję miękkiego wypełnienia miejsca lądowania maluchów.

Kulkowe baseny to nierzadko również element wyposażenia żłobków i przedszkoli – w tych miejscach sprawdzają się one doskonale. Pozwalają na rozładowanie energii maluchów, ale także wspierają ich rozwój i pomagają uczyć się pracy i zabawy w grupie.

Suchy basen możemy również wykonać samodzielnie, a nawet kupić i ulokować go w domu, w dziecięcym pokoju lub na zewnątrz – na tarasie lub w ogrodzie. W przypadku basenów pozostających na zewnątrz musimy jednak pamiętać o ich odpowiednim zabezpieczeniu, aby znajdujące się w nim kuleczki nie zniszczyły się ani nie zabrudziły. Jak zorganizować domowy basen kulkowy dla malucha? Możemy rzecz jasna wraz z kolorowymi piłeczkami zakupić gotowy, przeznaczony specjalnie w tym celu produkt. Tego rodzaju baseny są najczęściej przeznaczone dla najmłodszych maluchów. Wykonuje się je z wysokiej jakości grubej pianki, która następnie jest obszywana miękkim, ozdobnym materiałem. Wysokość tego rodzaju basenu nie przekracza 30–50 centymetrów. Zalecana liczba kulek do jego wypełnienia to od 200 do 300 sztuk.

Pamiętajmy jednak, że możemy także skorzystać z alternatywnych rozwiązań, szczególnie w przypadku starszych maluchów, dla których basenik o średnicy 100 centymetrów będzie zdecydowanie za mały. Co w takim wypadku? Do wykonania suchego basenu dla starszaków możemy z powodzeniem użyć zwykłego basenu – zarówno niewielkiego, dmuchanego baseniku, jak i większych zbiorników. Wszystko zależy od tego, gdzie chcemy umieścić basen, jak również od tego, dla dzieci, w jakim wieku będzie on przeznaczony. Kiedy samodzielnie organizujemy dla naszych maluchów atrakcję w postaci suchego basenu, pamiętajmy, aby wybierać kulki wysokiej jakości, jak również, aby odpowiednio dopasować ich liczbę do wielkości zbiornika. Pomoże nam w tym intuicyjny i precyzyjny kalkulator. Wystarczy podać jedynie średnicę kulek, jakimi chcemy wypełnić basen, a także wymiary naszego zbiornika.

Nie tylko zabawa

Co ciekawe, plastikowe piłeczki to nie tylko przyjemne, kolorowe wypełnienie basenu, w którym maluchy mogą się bawić. Suchy basen wypełniony kulkami doskonale łączy w sobie zabawę z rozwojem malucha. Właśnie dlatego wykonane z miękkiego plastiku piłki można również spotkać w specjalistycznych salach rehabilitacyjnych, jak również w ośrodkach terapeutycznych oraz pomieszczeniach sensorycznych. Suchy basen wypełniony kulkami pozwala bowiem znacznie poprawić koordynację wzrokowo-ruchową dziecka oraz wspiera naukę oceny odległości.

Zabawy i ćwiczenia wykonywane w suchym basenie pomagają stymulować zmysły dziecka, tym samym wspierając rozwój jego integracji sensorycznej. Kulkowe baseny coraz częściej są stosowane w terapii integracji sensorycznej, ponieważ wpływają one na wzrok i dotyk malucha. Tego rodzaju stymulacja to jeden z najważniejszych aspektów wspierania SI, a więc m.in. rozwoju percepcji wzrokowej, umiejętności prawidłowego rozwoju motorycznego, zdolności śledzenia ruchu oraz prawidłowego czytania.

Basen kulkowy – o czym jeszcze pamiętać?

Kolorowe kulki do suchego basenu pozwalają na wspaniałą zabawę, ale i rozwój malucha. Dobrze sprawdzają się w wielu różnych miejscach, nie tylko w salach zabaw czy parkach rozrywki, ale także w specjalistycznych ośrodkach rehabilitacji i terapii sensorycznej. Kulkowy basen możesz również samodzielnie zorganizować w swoim domu! Jednak bardzo ważne, aby niezależnie od tego, gdzie on się znajduje, pamiętać o odpowiednim dbaniu i regularnym czyszczeniu wszystkich piłeczek z basenu. Należy starannie myć piłeczki w mieszance ciepłej wody i bezpiecznego detergentu, jak również przemywać je środkami dezynfekującymi. Ponadto warto regularnie sprawdzać stan piłeczek, a w przypadku pojawienia się jakichkolwiek nieprawidłowości, uszkodzeń czy pęknięć natychmiast wyrzucić zepsute elementy i wymienić je na nowe.