Suchy basen kulkowy – od jakiego wieku będzie odpowiedni dla malucha?

Baseny z kulkami dla dzieci to bardzo popularna atrakcja, która jest uwielbiana przez maluchy. Można je znaleźć w miejscach publicznych, w salach zabaw, żłobkach i przedszkolach, ale sprawdzają się doskonale również w prywatnych domach czy ogrodach. Zabawa w kolorowych kulkach pozwala na spożytkowanie nadmiaru energii, ale także wspiera kondycję i rozwój sensoryczny dzieci w różnym wieku. I tu nasuwa nam się pytanie – jaki wiek będzie odpowiedni na pierwsze zabawy w kulkowym basenie? Podpowiadamy!

Jakie są zalety zabawy w suchym basenie?

Suchy basen gwarantuje doskonałą rozrywkę dzieciom, zarówno maluchom, jak i tym nieco starszym. To nie tylko znakomity sposób na aktywne spędzenie czasu, ale także zabawa, która pozwala na poprawę zręczności i umiejętności manualnych oraz ćwiczenie koordynacji wzrokowo-ruchowej. Dla najmłodszych pociech to także okazja do zdobycia umiejętności w zakresie oceny odległości, poznawania różnych kolorów oraz nietypowych kształtów, a także elementów o różnej twardości. Mniejsze modele suchych basenów są bowiem wykonywane z trwałych i odpornych, lecz miękkich, przyjemnych w dotyku materiałów. Stanowią więc one swego rodzaju sensoryczny kontrast dla nieco twardszych kulek, stanowiących wypełnienie basenu.

Basen z kulkami dla dziecka – dolny limit wiekowy

Popularny i często utrwalony w pamięci rodziców obraz kulkowego basenu przedstawia najczęściej rozległą powierzchnię wypełnioną ogromną liczbą kulek. Nic więc dziwnego, że uważa się, iż tego rodzaju rozrywka jest zarezerwowana wyłącznie dla kilkuletnich pociech. Duży i głęboki basen z kulkami dla dziecka nie jest odpowiednim miejscem dla niemowlaka, ale już samodzielnie zorganizowane, mniejsze pole do zabawy, urządzone w domu lub w żłobku, może sprawdzić się nawet w przypadku kilkumiesięcznych maluchów!

Niewielki basenik o wysokości kilkudziesięciu centymetrów to miejsce, w którym z powodzeniem może się bawić i rozwijać już nawet 7-miesięczny maluch. Takie dziecko potrafi już zazwyczaj samodzielnie siedzieć, w związku z czym malutki basen o wysokości nieprzekraczającej 30–40 centymetrów będzie dla niego odpowiedni.

Warto wypróbować tę wyjątkową zabawę już w przypadku kilkumiesięcznych czy rocznych maluchów, jako że stanowi ona dla nich doskonałe miejsce do rozwoju umiejętności ruchowych, wzrokowych czy sensorycznych. Pozwala pobudzać kreatywność i uczyć się kolorów.

Basen kulkowy dla niemowlaka i dwulatka – o czym pamiętać?

Odpowiednio dobrany suchy basen, jak również piłki-kulki do basenu są w pełni bezpieczne dla maluchów, jednak mimo to w przypadku najmłodszych dzieci zabawa powinna być zawsze nadzorowana przez rodzica lub opiekuna. Warto także uatrakcyjnić maluchowi czas spędzony wśród kulek, organizując mu np. zabawę w kolory czy szukanie w basenie ukrytej zabawki. Zawsze pamiętajmy również o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć basen po skończonej zabawie, a także o to, by dbać o jego czystość, a co za tym idzie – także bezpieczeństwo. Stosując się do tych kilku podstawowych zasad, możemy mieć pewność, że maluch będzie mógł swobodnie i w pełni bezpiecznie korzystać ze wszystkich walorów i możliwości, jakie daje mu suchy basen!

Baseny z kulkami dla dzieci – starszaki

Basen z kulkami to doskonała zabawa także dla nieco starszych maluchów – 3-, 4- czy 5-latków. W przypadku takich dzieci może sprawdzić się nieco większa powierzchnia basenu. Przedszkolaki mogą już korzystać z kulek dostępnych w salach zabaw i innych miejscach publicznych, pod warunkiem że pozwala na to regulamin obiektu. Basen z kulkami dla dziecka w wieku 4 czy 5 lat to doskonały sposób na rozładowanie u niego nadmiaru energii, dalszy rozwój umiejętności motorycznych i ogólnej sprawności. To także znakomite miejsce na zabawę z rówieśnikami, zacieśnianie więzi koleżeńskich oraz naukę współpracy i funkcjonowania w grupie.

Wspólna zabawa w basenie z kulkami to idealny pomysł na atrakcję podczas przyjęcia urodzinowego. Możemy skorzystać z gotowych, ogólnodostępnych miejsc, wynajmowanych na godziny czy cały dzień, jak również samodzielnie zorganizować przestrzeń do zabawy w domu czy w ogrodzie. Wystarczy jedynie odpowiednie, bezpieczne i dostosowane do możliwości maluchów miejsce, które następnie wypełnimy właściwą liczbą plastikowych kulek. Jeśli nie mamy pewności, ile plastikowych piłeczek zamówić, możemy skorzystać z ogólnodostępnego, prostego w obsłudze kalkulatora, który na podstawie wymiarów basenu obliczy optymalną liczbę kulek.

Suchy basen z kulkami – górny limit wieku

Wiemy już, że basen z kulkami to odpowiednie miejsce do zabawy zarówno dla 3-, 4- czy 5-letnich przedszkolaków, jak również mniejszych pociech. W odpowiednio dopasowanym baseniku z kolorowymi piłkami może bawić się i rozwijać już nawet 8-miesięczny czy roczny maluch. Czy baseny z kulkami są jednak przeznaczone wyłącznie dla niemowlaków, przedszkolaków i starszaków? W żadnym wypadku! Kolorowe plastikowe piłeczki dzięki swojej wysokiej trwałości i odporności z powodzeniem poradzą sobie również z nieco większym ciężarem i intensywnością zabawy, dlatego też z basenu kulkowego – rzecz jasna o metrażu dopasowanym do ich wieku – mogą korzystać nawet 8- czy 9-latki. Także i dla nich może to być miejsce doskonałe do wspólnej zabawy, ale także poprawy integracji sensorycznej, tak ważnej w okresie rozwoju dziecka i młodego człowieka.

Jak widać, kulkowy basen gwarantuje znakomitą zabawę dzieciom w naprawdę różnym wieku. Właściwie dostosowany wielkością i głębokością może stanowić atrakcyjną część każdego dziecięcego pokoiku lub przydomowego ogrodu. Z powodzeniem może on także pełnić funkcję głównej rozrywki podczas urodzin lub innych imprez okolicznościowych dla maluchów!