przyjęcie urodzinowe dla dzieci pomysły

Suchy basen, czyli idealna atrakcja na przyjęcie urodzinowe

Urodziny to bardzo ważne wydarzenie dla każdego malucha. Nierzadko rodzice organizują dzieciom z tej okazji przyjęcie dla najbliższych, rodziny oraz kolegów i koleżanek z przedszkola czy szkoły. Aby takie wydarzenie było dla pociechy niezapomnianym przeżyciem i samą przyjemnością, warto uświetnić je czymś wyjątkowym. Doskonałym sposobem na uatrakcyjnienie urodzinowego przyjęcia jest zorganizowanie wspólnej zabawy w suchym basenie. 

Czym jest suchy basen?

W przeciwieństwie do klasycznego, wypełnionego wodą zbiornika, jest to basen z kulkami plastikowymi, które zostały wyprodukowane specjalnie w tym celu. Suche baseny najróżniejszych rozmiarów można znaleźć w wielu miejscach stworzonych z myślą o najmłodszych. Ta atrakcja bardzo często bywa częścią sal zabaw, parków rozrywki, labiryntów i specjalnych stref dla dzieci. Można znaleźć ją także w przedszkolach i żłobkach, a coraz częściej również w prywatnych domach.

W basenie wypełnionym kolorowymi kulkami zarówno samodzielnie, jak i wraz z rówieśnikami, maluch może wspaniale spędzić czas, bawiąc się, relaksując, ale i rozwijając oraz nabywając nowe umiejętności.

Zabawa w basenie kulkowym – korzyści

Warto wiedzieć, że aktywność w basenie kulkowym to nie tylko zwykła zabawa. To atrakcja, dzięki której dziecko nie tylko wesoło i aktywnie spędza czas, ale zyskuje również możliwość rozwijania swoich umiejętności oraz zdolności motorycznych i wzrokowo-ruchowych. Podczas zabawy w basenie suchym maluch poznaje kolory, uczy się oceniać odległości, a także pracować w grupie, wspólnie się bawić czy dzielić zabawkami. Basen z kulkami to również doskonałe miejsce dla maluchów wymagających wsparcia w rozwoju koordynacji ruchowej i integracji sensorycznej.

Basen kulkowy na urodziny

Z okazji urodzin swojego malucha możemy zorganizować dla niego oraz jego gości wspaniałą atrakcję, jaką jest zabawa w suchym basenie. Pojawiają się tu dwie możliwości. Pierwszą z nich jest wynajęcie dla grupy dzieci sali zabaw, w której znajduje się basen z kulkami. Dziś już w niemal każdym średnim i większym mieście bez trudu znajdziemy takie miejsca. Pamiętajmy jednak, że sale warto wynajmować z większym wyprzedzeniem, gdyż możemy nie zdążyć z rezerwacją na czas.

Drugim rozwiązaniem jest samodzielne zorganizowanie basenu we własnym domu lub ogrodzie. Wystarczy do tego jedynie odpowiedni zbiornik o wielkości i wysokości dostosowanej do wieku dzieci, ich możliwości, a także do liczby gości, którzy będą bawić się na przyjęciu urodzinowym. Następnie konieczne jest zamówienie optymalnej liczby plastikowych kulek, którymi wypełnimy basen. Jeśli nie wiemy dokładnie, ile kulek kupić, możemy skorzystać z kalkulatora na stronie producenta. Wystarczy wpisać w nim wymiary naszego basenu oraz rozmiar kulek, a otrzymamy gotową odpowiedź w postaci dokładnej liczby potrzebnych piłeczek.

Drugie rozwiązanie niesie za sobą zdecydowanie więcej korzyści. Przede wszystkim nie musimy martwić się o to, czy zdążymy na czas zarezerwować salę, jak również o to, czy w ogóle znajdziemy tego typu miejsce w naszym mieście. Co więcej, w domowym basenie maluchy nie będą musiały przejmować się limitem czasu, beztrosko bawiąc się przez cały dzień. Ponadto z basenu będziemy mogli skorzystać ponownie, nie tylko podczas kolejnych urodzin, ale przy najbliższej dowolnej okazji, kiedy tylko nasz maluch będzie miał ochotę na zabawę wśród kolorowych piłeczek!

Urodziny w suchym basenie – dlaczego warto?

Basen kulkowy to doskonały sposób na kreatywne i aktywne zintegrowanie wszystkich uczestników zabawy urodzinowej. Doskonale przełamuje lody i skłania do wspólnej zabawy dzieci, które się nie znają i nieśmiałe maluchy. W dużym basenie starczy miejsca dla wszystkich, co więcej – jest to również idealna okazja na zorganizowanie dodatkowych, wspólnych zabaw.

W kulkowym basenie możemy urządzić dla dzieci zabawy ruchowe, integracyjne, zręcznościowe i nie tylko. Możemy również użyć kolorowych piłeczek do zabawy poza basenem. Za ich pomocą można zorganizować m.in. wyścigi sztafetowe z kulkami, wspólne rzucanie czy zabawę w chowanie i szukanie kulek w ogrodzie. W samym basenie maluchy mogą uczyć się kolorów piłeczek i bawić się w ich sortowanie czy układanie kulek o określonych barwach. Ciekawym rozwiązaniem będzie zorganizowanie zbierania na czas tylko żółtych, tylko zielonych czy czerwonych piłek. Pamiętajmy, że warto przygotować nagrody, zarówno dla zwycięzców, jak i te pocieszenia.

Zabawa w suchym basenie – o czym musimy pamiętać?

Pamiętajmy, że zarówno jako rodzice, jak i organizatorzy urodzinowego przyjęcia oraz zabawy w basenie jesteśmy odpowiedzialni za bezpieczeństwo wszystkich naszych gości. Warto więc jeszcze przed rozpoczęciem przyjęcia ustalić kilka prostych zasad, których będzie trzymać się każdy maluch. Jeśli mamy kogoś znajomego i zaufanego wśród rodziców zaproszonych gości, możemy poprosić go o pomoc w pilnowaniu maluchów podczas imprezy.

Warto pamiętać również o odpowiednim przygotowaniu samej atrakcji, czyli suchego basenu. Przede wszystkim musi on być optymalnie dopasowany do liczby gości, jak również ich wieku i możliwości. Wysokość basenu powinna umożliwiać dzieciom swobodne i w pełni bezpieczne poruszanie się w nim. Także sam basen i umieszczone w nim piłeczki muszą odznaczać się wysoką jakością i zapewniać bezpieczeństwo. Warto wybrać produkty pochodzące wyłącznie od sprawdzonych producentów lub sprzedawców.

Jakie powinny być idealne kulki do basenu?

Najlepsze piłeczki do basenu to przede wszystkim produkty cechujące się nienaganną jakością wykonania. Kulki muszą być stworzone z wysokogatunkowego, nietoksycznego i w pełni bezpiecznego dla dzieci tworzywa. Plastik, z którego są produkowane, powinien być bezwonny i hipoalergiczny, co więcej – musi on także spełniać najważniejsze normy EN-PN. Piłki powinny mieć oficjalne certyfikaty potwierdzające ich jakość. Warto zwrócić uwagę również na staranność wykonania piłeczek. Ich powierzchnia powinna być całkowicie gładka, pozbawiona jakichkolwiek rys, wgłębień, pęknięć czy innych niedoskonałości. Kulki powinny cechować się wysoką wytrzymałością i odpornością na ich intensywne użytkowanie, pęknięcia czy uszkodzenie.