Prezent na Dzień Dziecka? Suchy basen kulkowy!

Wielkimi krokami zbliża się Dzień Dziecka – święto każdego malucha. Tę wyjątkową okazję warto uczcić, organizując pociechom zabawę lub wybierając prezent, który wywoła uśmiechy na ich twarzach. W jaki sposób połączyć wręczenie upominku z organizacją niezapomnianej atrakcji? Rozwiązaniem jest suchy basen!

Suchy basen – co to takiego?

Czym jest suchy basen? W przeciwieństwie do klasycznego wypełnionego wodą zbiornika ten jest zapełniany wyprodukowanymi specjalnie w tym celu kolorowymi kulkami. Basen kulkowy to powszechnie znana i uwielbiana przez dzieci atrakcja, która jeszcze kilkanaście lat temu była dostępna wyłącznie w dużych salach zabaw czy wesołych miasteczkach lub parkach rozrywki. Dziś dzięki swojej wciąż rosnącej popularności suche baseny coraz częściej pojawiają się także w innych miejscach, m.in. w przedszkolach, a nawet w prywatnych domach. Na rynku można bowiem znaleźć zarówno odpowiednie dla dzieci w różnym wieku suche baseny, jak i dopasowane do nich kolorowe kulki wysokiej jakości.

Basen z kulkami – od jakiego wieku?

Duży basen kulkowy, który być może większości z nas kojarzy z salami zabaw i parkami rozrywki, to atrakcja przeznaczona dla nieco starszych maluchów – 5-, 6- czy 7-latków. Na szczęście istnieją też nieco mniejsze baseny dostosowane do możliwości młodszych pociech! Samodzielnie wybierając dostosowany rozmiarem suchy basen oraz dopasowując właściwą liczbę kulek, możemy zapewnić wspaniałą rozrywkę nawet najmłodszym dzieciom – w wieku od 8 do 12 miesięcy. Takie dzieci, które potrafią już samodzielnie siedzieć i mogą bawić się w baseniku o średnicy 80–100 centymetrów oraz wysokości nie większej niż 30–40 centymetrów.

Basen kulkowy – dlaczego warto?

Suchy basen wypełniony kolorowymi kulkami to doskonały pomysł na prezent z okazji Dnia Dziecka. Jest to atrakcja, która harmonijnie łączy w sobie możliwość wspaniałej zabawy z korzystnym wpływem na rozwój malucha. Kolorowe kulki wypełniające basen intensywnie stymulują wzrok dziecka, z kolei ich struktura i dźwięki, jakie wydają przy obijaniu się o siebie, pobudzają słuch oraz zmysł dotyku. To natomiast bardzo korzystnie wpływa na prawidłowy rozwój integracji sensorycznej dziecka, czyli jego umiejętności przyjmowania poszczególnych bodźców zewnętrznych, rozumienia ich i reagowania na nie.

Nawet zwykła zabawa w suchym basenie pozwala na skuteczne i aktywne wyładowanie energii, rozładowanie napięcia oraz wsparcie rozwoju ruchowego dziecka. Dzięki aktywnościom wśród kolorowych kulek maluch rozwija kondycję i koordynację, uczy się oceniać odległości oraz poznaje i nazywa kolory.

W suchym basenie dziecko może się bawić samodzielnie albo z rodzicem czy rodzeństwem i rówieśnikami. Zabawa w basenie kulkowym w sali zabaw lub we własnym ogródku to idealny pomysł na wspólne spędzenie Dnia Dziecka!

Basen kulkowy – zabawy na Dzień Dziecka i nie tylko

Wspólna zabawa w suchym basenie to świetny sposób na przyjemne spędzenie Dnia Dziecka. Jeśli dopisze nam pogoda, warto samodzielnie wykonać taki basen w ogrodzie, używając do tego odpowiedniej liczby zamówionych kulek i wybranego zbiornika, na przykład klasycznego basenu ogrodowego. Aby dokładnie obliczyć, ile kolorowych piłek będziemy potrzebować, wystarczy skorzystać z intuicyjnego kalkulatora.

Kiedy już wypełnimy basen odpowiednią liczbą kolorowych kulek, pozostaje tylko zabawa! A jakie atrakcje i aktywności w suchym basenie warto zorganizować dla dzieci? Możliwości jest bardzo wiele, a ogranicza nas wyłącznie nasza wyobraźnia. Warto zacząć od rzeczy najprostszych, jak chociażby zabawa w berka czy rzucanie i podawanie sobie piłeczek. Możemy również pokusić się o wprowadzenie odrobiny współzawodnictwa i rywalizacji, organizując wyścigi i konkursy na szybkość. Podzielmy grupę na mniejsze drużyny, a następnie wybierzmy jeden lub dwa kolory piłek, które mają zostać umieszczone na samym środku basenu albo poza nim. Teraz wystarczy już tylko włączyć stoper i kibicować. Drużyna, która wykona zadanie najszybciej lub zbierze najwięcej kulek w określonym czasie, wygrywa.

Po zabawie w basenie możemy także zorganizować zabawy poza nim, wciąż jednak posługując się kolorowymi kulkami. Jeśli mamy do dyspozycji duży ogród, w jego zakamarkach możemy ukryć kolorowe piłki, a następnie zorganizować ich wspólne poszukiwania. Oczywiście oprócz piłek możemy rozmieścić w ogrodzie również inne zabawki, małe nagrody lub słodkości dla urozmaicenia zabawy.

Suchy basen na Dzień Dziecka – o czym jeszcze pamiętać?

Kulkowy basen to oczywiście świetny pomysł na prezent dla malucha i na spędzenie z nim czasu w Dniu Dziecka. Musimy jednak pamiętać o kilku podstawowych kwestiach gwarantujących stuprocentowe bezpieczeństwo podczas zabawy. Rzecz jasna należy czuwać nad zabawą w suchym basenie. Mimo iż jest to w pełni bezpieczna atrakcja, dla pewności warto mieć oko na szaloną zabawę pociech.

Bardzo ważne jest również wybranie właściwych, a co za tym idzie – najwyższej jakości kulek do basenu. Należy wybrać produkty pochodzące wyłącznie od sprawdzonego producenta. Piłeczki muszą być wykonane z wysokogatunkowego tworzywa posiadającego certyfikaty potwierdzające ich jakość i bezpieczeństwo. Warto zwrócić uwagę na to, czy wybrane przez nas piłeczki spełniają normy EN-PN. Kulki do suchego basenu powinny być nietoksyczne, bezwonne i hipoalergiczne, aby wszystkie dzieci mogły bawić się nimi w pełni bezpiecznie. Także już po zamówieniu piłek dobrze jest starannie obejrzeć każdą z nich, aby upewnić się, że nie mają one żadnych niedoskonałości, pęknięć czy wyszczerbień. Jeśli takie się znajdą, konieczne jest odrzucenie uszkodzonych piłeczek i zastąpienie ich nowymi.

Pamiętajmy również, aby regularnie czyścić suchy basen i umieszczone w nim piłki, płucząc je w wodzie z detergentem. W ten sposób przedłużymy ich żywotność i zapewnimy bezpieczeństwo zabawy naszych dzieci.