Jak dobrać kulki do suchego basenu?

Suchy basen kulkowy gwarantuje dzieciom doskonałą zabawę, możliwość wyładowania energii, ale i rozwój umiejętności motorycznych i funkcji poznawczych. Kolorowymi piłeczkami można wypełnić zarówno zbiornik dużych rozmiarów, jak i nieco mniejsze lub zupełnie niewielkie powierzchnie. Wszystko bowiem zależy od tego, gdzie ów basen się mieści, a także tego dla dzieci, w jakim wieku jest przeznaczony. Przed rozpoczęciem procesu wypełniania go warto zastanowić się nad wyborem odpowiednich piłeczek. Jakie więc kolorowe kulki do basenu wybrać? Czym kierować się podczas dokonywania wyboru i czego unikać?

Dlaczego wybór kulek jest tak ważny?

Kulkowy suchy basen może być miejscem ciekawej, ale i bezpiecznej zabawy. Aby jednak tak było, konieczne jest wypełnienie go wyłącznie najwyższej jakości kulkami, które nie tylko dobrze wyglądają, ale również odznaczają się szeregiem istotnych walorów. Tylko nienagannej klasy kolorowe kulki do basenu będą odpowiednie np. dla rocznych maluchów. Dokonanie świadomego, odpowiedniego wyboru jest więc kwestią zachowania bezpieczeństwa naszych pociech!

Kulki do suchego basenu – najważniejsze parametry

Wybierając kulki plastikowe, przeznaczone do wypełnienia suchego basenu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka podstawowych cech. Są to:

  • wymiary kulek,
  • rodzaj materiału, z jakiego zostały wykonane,
  • forma piłeczek,
  • liczba kulek,
  • kolorystyka.

Wymiary kulek do suchego basenu

Jednym z podstawowych parametrów piłek plastikowych do basenu jest ich wielkość. Tę określa się najczęściej na podstawie średnicy elementów. Kulki powinny być dostatecznie duże, aby nie mogły zostać połknięte czy pogryzione przez malucha, a jednocześnie na tyle małe, aby jego niewielka rączka zdołała je chwycić. Za optymalne uznaje się piłki o średnicy 6 lub 7 centymetrów i takie też należy wybrać.

Materiał kulek basenowych

Tworzywo, z jakiego zostały wykonane piłeczki do basenu, to niezwykle istotna kwestia. W bezpośredni sposób wpływa ona bowiem na bezpieczeństwo produktu, a co za tym idzie również bawiących się w nim dzieci, wytrzymałość i odporność piłeczek oraz ich wygląd. Wykonane z odpowiedniej jakości materiału piłki na długo zachowują swoją estetykę, kolory i kształt, dobrze radzą sobie z intensywną, regularną eksploatacją i nie odgniatają się.

Kulki do suchego basenu powinny być wykonane wyłącznie z najwyższej jakości miękkiego plastiku, posiadającego niezbędne atesty i certyfikaty – potwierdzające jego klasę oraz wysoki poziom bezpieczeństwa. Piłeczki muszą być nietoksyczne, bezwonne i hipoalergiczne – tylko wtedy będą one odpowiednimi produktami dla kilkuletnich czy nawet rocznych maluchów.

Forma piłeczek plastikowych

Bardzo ważny jest rzecz jasna rodzaj materiału, z jakiego zostały zrobione piłeczki. Warto jednak zwrócić uwagę także na sposób i staranność ich wykonania oraz wykończenia. Kulki o odpowiedniej wielkości powinny być malowane wyłącznie w pełni bezpiecznymi, nietoksycznymi farbami lub barwnikami, a ich powierzchnia powinna pozostać w pełni gładka. Na piłeczkach nie powinny być widoczne ani wyczuwalne żadne zgrubienia, rysy czy wypustki w miejscach łączenia. Wszystkie tego rodzaju niedoskonałości mogą bowiem stanowić potencjalne zagrożenie dla malucha. Uszkodzone w procesie produkcji piłki powinny zostać automatycznie odrzucone jeszcze przed trafieniem do sprzedaży.

Kolorystyka piłek do basenu

Kolor kulek do suchego basenu co prawda nie wpływa bezpośrednio na ich jakość czy bezpieczeństwo użytkowania, niemniej jednak również stanowi istotny parametr produktu. Warto wybierać piłeczki w różnych kolorach i ich odcieniach – dzięki temu cały basen będzie prezentować się atrakcyjnie i estetycznie. Co więcej, różnorodne, żywe kolory pozwolą rozwijać integrację sensoryczną malucha, jak również uatrakcyjnią zabawę w basenie. Dzięki piłeczkom dziecko może w przyjemny i przystępny sposób uczyć się kolorów, sortować je lub grupować podobnymi odcieniami. Dla nieco starszych maluchów może to być również ciekawy sposób na rozpoczęcie nauki nazw kolorów w innym języku.

Liczba kulek w basenie

Aby suchy basen spełniał swoją funkcję w odpowiedni sposób, musi być wypełniony właściwie dopasowaną liczbą plastikowych piłeczek. W przeciwnym razie może on nie cieszyć malucha, nie być dostatecznie efektownym, a nawet – kiedy piłeczek będzie zbyt dużo – stać się potencjalnie niebezpieczny. Ile kulek powinniśmy umieścić w suchym basenie? Wszystko to zależy od wybranej przez nas średnicy piłeczek, jak również od dokładnych wymiarów basenu. Przykładowo dla małego baseniku o wymiarach 90 x 30, przeznaczonego dla rocznego dziecka, optymalna liczba piłeczek to około 200 do 250. Aby precyzyjnie obliczyć, ile kulek będziemy potrzebować do naszego basenu, warto skorzystać z automatycznego i intuicyjnego kalkulatora.

Piłeczki do basenu suchego – o czym jeszcze pamiętać?

Pamiętajmy, aby wybierając wielkość oraz liczbę piłeczek do basenu, mieć na uwadze wiek i możliwości naszego malucha. Jeśli dziecko nie potrafi jeszcze samodzielnie stać, warto wybrać basen niewielkich rozmiarów, a następnie wypełnić go taką liczbą piłeczek, aby zapewnić mu bezpieczeństwo zabawy na siedząco.

Warto również mieć na uwadze fakt, że nasza odpowiedzialność nie kończy się wyłącznie na samym wyborze piłeczek. Bardzo ważne jest bowiem również późniejsze dbanie o wypełnienie basenu. Należy regularnie sprawdzać ich czystość, a raz na jakiś czas trzeba wyczyścić wszystkie w wodzie z łagodnym płynem myjącym lub środkiem do dezynfekcji. Po dokładnym umyciu konieczne jest również staranne osuszenie kulek. Warto regularnie sprawdzać stan piłeczek, by mieć pewność, że żadna z nich nie uległa zniszczeniu czy odkształceniu. Jeśli tak się stało, należy wyrzucić uszkodzone piłeczki i zastąpić je nowymi.