Wybrany przez rodziców suchy basen rzecz jasna musi cieszyć maluchy, sprawiać im radość i gwarantować rozrywkę. Bardzo ważne jest jednak także to, aby był on dla nich w pełni bezpieczny. Jak zagwarantować maluchom stuprocentowe bezpieczeństwo zabawy? Z pewnością odpowiednio dbając o wszystkie elementy basenu. Jak to robić? Podpowiadamy!

Czyszczenie piłeczek do basenu kulkowego

Podstawowym aspektem dotyczącym dbania o plastikowe kulki do suchego basenu jest utrzymywanie ich odpowiedniej higieny, czyli po prostu ich regularne czyszczenie. Same w sobie plastikowe piłeczki są w pełni bezpieczne dla maluchów, jednak pod wpływem użytkowania na ich powierzchni mogą się gromadzić drobnoustroje i inne zanieczyszczenia. Zdecydowanie warto więc włączyć mycie piłek basenowych do stałego planu ich regularnej pielęgnacji.

Mycie piłeczek basenowych – dlaczego jest tak ważne?

Czysty basen to bezpieczny basen – taką zasadę powinni wyznawać dbający o tę zabawkę rodzice odpowiedzialni za jej higienę i w ogóle za bezpieczeństwo swoich pociech. Zarówno basen używany w pokoju dziecięcym, jak i ten pozostawiany na zewnątrz, a także duże kulkowe baseny w salach zabaw czy przedszkolach – każdy z nich niepoddawany regularnemu czyszczeniu może szybko stać się siedliskiem niebezpiecznych dla dzieci roztoczy kurzu, a także bakterii czy grzybów. Bawiące się w kolorowych piłeczkach dzieci mogą być więc w ten sposób narażone na oddziaływanie tychże drobnoustrojów. Maluchy bawiące się w suchym basenie bardzo często chwytają piłeczki, przykładają je do buzi, a nawet do ust. Bardzo ważne jest więc, aby każda z kulek odznaczała się nienagannym poziomem czystości, a co za tym idzie – również bezpieczeństwa.

Jak czyścić kulki basenowe?

Kulki plastikowe do suchego basenu należy regularnie czyścić przy użyciu mieszanki ciepłej wody oraz delikatnego detergentu. Pamiętajmy, aby używać środków, które nie uszkadzają struktury ani powierzchni plastikowych piłeczek. Zbyt mocne detergenty mogą także przyczynić się do utraty żywych kolorów kulek. Każdą z piłek warto także zdezynfekować przy użyciu specjalnego środka antybakteryjnego, a następnie dokładnie osuszyć przed ponownym włożeniem do basenu.

Kontrola stanu piłeczek

Podczas czyszczenia lub osuszania piłeczek warto również starannie przypatrzyć się każdej sztuce i sprawdzić ogólny stan wypełnienia suchego basenu. Jeśli bowiem na powierzchni którejkolwiek z kulek zauważymy pęknięcia, rysy czy inne uszkodzenia, należy ją wyrzucić, aby nie stanowiła potencjalnego zagrożenia dla malucha podczas zabawy.

Warto regularnie sprawdzać, w jakim stanie są plastikowe piłeczki, zwłaszcza jeśli basen jest intensywnie i regularnie użytkowany. Kiedy po dłuższym czasie eksploatacji ubędzie nam kilkanaście czy kilkadziesiąt sztuk, warto zdecydować się na dokupienie piłeczek do suchego basenu.

Dbanie o piłeczki basenowe – o czym jeszcze pamiętać?

W jaki jeszcze sposób możemy zadbać o to, by nasze plastikowe piłeczki do suchego basenu zachowały jak najdłuższą żywotność? Jeśli mamy taką możliwość, zadbajmy o ich bezpieczne i odpowiednie przechowywanie. Kiedy mamy do czynienia z niewielkim basenem kulkowym, każdorazowo po zakończeniu zabawy możemy umieszczać je w czystym, suchym pojemniku, koszu czy materiałowym przewiewnym worku. Jeśli natomiast nasz suchy basen ma nieco większe wymiary, warto zabezpieczyć go grubą narzutą, która pozwoli ochronić kulki przed wilgocią i gromadzącym się na ich powierzchni kurzem.

Zdecydowanie nie zaleca się przechowywania piłeczek w miejscach wilgotnych oraz pozostawiania ich na zewnątrz bez żadnego zabezpieczenia.

Aby plastikowe piłeczki jak najdłużej służyły naszym maluchom i gwarantowały im udaną, bezpieczną zabawę, warto również zadbać o optymalne wypełnienie nimi basenu. Starajmy się nie przeładowywać zbiornika, aby uniknąć uszkodzenia niektórych piłeczek, ale również po to, by umożliwić dzieciom komfortową zabawę. Jeśli nie mamy pewności, ile plastikowych kulek powinniśmy umieścić w naszym basenie, warto skorzystać z intuicyjnego kalkulatora, który rozwieje nasze wątpliwości. Wystarczy tylko podać wielkość kulek oraz wymiary zbiornika, aby otrzymać dokładną liczbę piłeczek, która będzie odpowiednia do naszego basenu.

Jakość gwarancją trwałości

Jeśli chcemy, aby kolorowe piłki do suchego basenu prezentowały się estetycznie, zapewniały maluchom frajdę, a co więcej były dla nich w pełni bezpieczne, trwałe i solidne, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość. Tylko najwyższej klasy produkty odznaczają się bowiem odpowiednią wytrzymałością, a co za tym idzie – długą żywotnością.

Przed zakupem piłeczek do suchego basenu warto więc dokładnie przyjrzeć się ich producentowi. Powinna to być zaufana firma ciesząca się dobrymi opiniami i uznaniem klientów. Producent powinien posiadać odpowiednie zaplecze produkcyjne oraz korzystać z najwyższej jakości materiałów, których klasa i bezpieczeństwo zostały potwierdzone oficjalnymi certyfikatami i atestami. Same produkty, jak i sposób pracy zakładu, powinny spełniać odgórne normy EN-PN.

Piłeczki do suchego basenu powinny być produkowane wyłącznie z nienagannej jakości tworzywa – nietoksycznego, bezwonnego i hipoalergicznego plastiku w pełni bezpiecznego nawet dla najmłodszych dzieci. Optymalny rozmiar kulek to 6 lub 7 centymetrów średnicy – jest to wielkość umożliwiająca komfortową zabawę, a jednocześnie zapobiegająca połknięciu piłki. Kulki kolorowe powinny mieć gładką powierzchnię bez jakichkolwiek łączeń czy ubytków. Właśnie takie produkty znajdziesz w ofercie firmy Everplast. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej lub masz jakiekolwiek wątpliwości albo pytania dotyczące asortymentu, skorzystaj z formularza kontaktowego i porozmawiaj z naszymi specjalistami!